İnstagram’ın Beğenileri Kaldırması ve Bunun Türkiye’ye Ne Zaman Geleceği

İnstagram’ın Beğenileri Kaldırması ve Bunun Türkiye’ye Ne Zaman Geleceği

Paylaşım Tarihi : 2019-10-09
Paylaşım Saati : 21:55:54

İnstagram’ın Beğenileri Kaldırması ve Bunun Türkiye’ye Ne Zaman Geleceği
Ekim 2010 yılında kurulan İnstagram bugün itibariyle dünyanın en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu. Uygulama sürekli geliştiriliyor ve yeni özelliklerle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Nisan ayında İnstagram bir açıklama yaparak beğeni sayısına dair bir değişiklik planlandığını duyurdu. Buna göre artık paylaşılan fotoğrafların ne kadar beğeni aldığını kullanıcılar göremeyecek, sadece hesap sahibi görebilecekti. İnstagram bu uygulamasını kişilerin fotoğrafların ne kadar beğeni aldığına değil de paylaşılan fotoğrafın beğenilmeye değer olup olmadığı ile ilgilenmelerini istedikleri için düşündükleri şeklinde savundu. Fakat kısa sürede bu durum büyük bir tepkiyle karşılaştı ve pek çok kullanıcı, bu durumda hesaplarını kapatacaklarını belirtti.
İnstagram’ın Beğenileri Kaldırdığı Ülkeler
Temmuz ayında İnstagram, kendi hesabında bir açıklama yaparak 7 ülkede kullanıcıların beğenilerin kaldırılmasından etkileneceklerini açıkladı ve bunu bir test olarak ilan etti. Buna göre Brezilya, Avustralya, Kanada, İtalya, İrlanda, Yeni Zelanda ve Japonya bu teste tabi. Buralarda bulunan İnstagram kullanıcıları video ve fotoğraf paylaşımlarının altında kaç kişinin paylaşımı beğendiğini göremiyorlar.
İnstagram’ın Beğeni Kaldırma Özelliği Türkiye’de Aktif Mi?
İnstagram’ın bu uygulamasının bütün takipçi ve kullanıcılara uygulanıp uygulanmayacağı şu an için netlik kazanmış değil. Bu, 7 ülkedeki teste göre şekillenecekmiş gibi görünüyor. Bu yüzden İnstagram’ın beğenileri kaldırma özelliğinin ne zaman küreselleşeceği, Türkiye’ye ne zaman geleceği netlik kazanmış değil.